Domů / Projekty a řešení / Případové studie / Sport / Stadion Wembley, Velká Británie

Stadion Wembley, Velká Británie

Produkty

 • Wembley_arch
 • Wembley Stadium, UK
 • Wembley Stadium, UK
 • Účinnost světelného zdroje

  Účinnost světelného zdroje

  S jakou účinností světelný zdroj mění elektrickou energii na světlo (lm/W).

 • Předřadník

  Předřadník

  Ovládá napájení světelného zdroje elektrickou energií (Index energetické účinnosti - EEI).

 • Světelná distribuce

  Světelná distribuce

  Světlo ze svítidla je regulováno a vyzařováno prostřednictvím optiky, která světlo ohýbá a směruje do správného místa.

 • Účinnost svítidla

  Účinnost svítidla

  Spojení optické a tepelné regulace ve svítidle (účinnost svítidla lm/W).

 • Přítomnost/nepřítomnost

  Přítomnost/nepřítomnost

  Přítomnost: Světlo se automaticky zapíná a vypíná s pohybem. Nepřítomnost: Světlo se automaticky vypíná, ale je třeba jejzapínat ručně.

 • Denní světlo

  Denní světlo

  Umělé osvětlení reaguje na přirozené světlo zvenčí.

 • Nepřetržité ovládání intenzity osvětlení

  Nepřetržité ovládání intenzity osvětlení

  Funkce navržená k poskytnutí správných úrovní osvětlení po dobu údržbového období.

 • Nastavení pro pracoviště/scény

  Nastavení pro pracoviště/scény

  Umožňuje nastavit scény a přizpůsobit osvětlení různým činnostem.

 • Časová funkce vypnutí

  Časová funkce vypnutí

  Lze instalovat automatické přerušení příkonu k vypnutí všech svítidel v době, kdy v prostorách nejsou lidé.

 • Osvětlení pracoviště

  Osvětlení pracoviště

  Osvětlení pracovišť správnou úrovní světla.

 • Zónování osvětlení

  Zónování osvětlení

  Osvětlení je zónováno podle přítomnosti osob a polohy oken.

 • Program údržby

  Program údržby

  Údržbu je nutné provádět s ohledem na stáří výrobku, výkon a prostředí.

 • Nevyužité světlo

  Nevyužité světlo

  Světlo, které nedopadá na zamýšlený cíl.

 • Odrazivost

  Odrazivost

  Světlo se odráží od povrchu v prostoru.

 • Viditelné inteligentní měření

  Viditelné inteligentní měření

  Výsledky činností jsou rychle viditelné jako zvýšení nebo snížení spotřeby energie.

Společnost Thorn a stadion Wembley přinášejí světlo sportu a akcím světové třídy ve Wembley.

Jako jedna z nejmodernějších a nejúžasnějších arén na světě byl stadion Wembley zapojený do sítě EE otevřen v roce 2007. Byl postavem na místě dřívějšího stadionu Wembley Empire, který byl zdemolován v roce 2003. Stadion Wembley, kategorie 4 dle požadavků UEFA, hostuje přední fotbalové zápasy a také jiné přední sportovní a hudební akce. S 90 000 sedadly, 34 bary, 98 kuchyněmi, 8 restauracemi a 688 místy k podávání jídla a nápojů je to největší stadion ve Spojeném království a druhý největší v Evropě.

Společnost Thorn byla partnerem stadionu Wembley v oblasti osvětlení od 70. let minulého století. Původně osvětlovala stadion Empire Stadium a v roce 2007 vybavila nový stadion převážnou většinou svítidel. V roce 2004 byla společnost Thorn plně schválena k dodávce osvětlení na stadion Wembley po úspěšné veřejné nabídce, která zahrnovala výpočty osvětlení pro každou místnost a oblast (s výjimkou nouzové značení) využívající specifikovaný balíček osvětlení AG132.

K nejdůležitějšímu osvětlení v nedávné době patří: Osvětlení oblouku

V roce 2014 společnost Thorn vyměnila osvětlení věhlasného oblouku stadionu za zakázkový systém LED navržený pro plné barvy a také speciální pohyblivé světelné efekty.

Nové osvětlení znamená, že škála barevných možností osvětlení oblouku je nekonečná. Roger Maslin, generální ředitel Wembley National Stadium Ltd, vysvětluje: „Nyní můžeme využít oblouk k velkým, smělým a zábavným prohlášením, která lze vidět po celém Londýně. S tolika scénami osvětlení jsou možnosti úžasné. Od kříže svatého Jiří a týmových barev ke zvýraznění cílů velkých her po plné a pohybující se barvy k osvětlení akcí až po firemní barvy našeho sponzora EE a charitativních partnerů. Osvětlení je proměnlivé a vzrušující.“

Pat Holley, vyšší návrhář osvětlení u společnosti Thorn, který pomohl navrhnout projekt osvětlení, vysvětluje: „Systém osvětlení oblouku začleňuje dynamický světlomet s červenými, zelenými, modrými a bílými čipy LED. 50 % čipů LED je bílých a zbývají jsou ve stejném počtu červené, zelené a modré. To umožňuje vytvořit na oblouku neomezený počet světelných efektů - jak dynamických nebo statických - s barvami a pohybem hodícími se akcím a daným příležitostem.“ Kevin Stubbs, technický manažer pro Spojené království, dodává: „A co důležité, stadion Wembley chtěl novou 'bělejší' bílou LED, aby odpovídala bílé dosažené starým halogenidovým výbojkovým systémem. Proto jsme museli vyladit bílou LED, abychom dosáhli konzistence."

Specializovaný subdodavatel ve Wembley, společnost Hollandia - odborník na přístupové a údržbové potřeby oblouky - instalovala nové osvětlení začleňující světlomety 228 RGBW LED. K urychlení instalace společnost Thorn instalaci koordinovala a navrhla zakázkovou konzolu, aby mohly být použity stávající úchytky. Srdcem nového řešení osvětlení je systém ovladačů, navržený společností Thorn spolu s partnerem. Systém přináší nekonečné možnosti, které instalace osvětlení LED přináší do života.

Osvětlení hřiště

Světlomety 408 Mundial 2KW osvětlují skvělé hřiště stadionu a poskytují šest úrovní přepínání zahrnujících:

 • Koncert
 • Údržbové/nouzové osvětlení při koncertech
 • FA třída III
 • Premiérová liga
 • UEFA/nouzové osvětlení při televizním vysílání
 • FIFA/HDTV

Mundial je vysoce výkonný světlomet pro všechny sportovní aplikace a osvětlení velkých prostor. S výběrem velikostí zdrojů poskytuje flexibilitu co se týká světelného výkonu, indexu podání barev a teploty chromatičnosti. Světlomety ve Wembley dosahují úroveň přepnutí 63 000 luxů s průměrnou intenzitou osvětlení dosahující kameru na svislé úrovni 2626 a rovnoměrností 0,7. Přístup ke svítidlu Mundial zezadu a automatické přerušení příkonu usnadňují instalaci a údržbu.

Noel Whiffin, manažer pro vztahy s klíčovými zákazníky u společnosti Thorn Lighting, vysvětluje nutnost pečlivého zvážení návrhu osvětlení hřiště: „Předběžná návštěva stadionu Wembley ukázala, že nosníky k podepření částečně se zavírající střechy na jedné straně stadionu by představovaly překážku pro světlomety. Proto jsme spolupracovali s naším softwarovým partnerem Lighting Analysts za účelem vytvoření úplného modelu opěrných nosníků k eliminaci potřeby přemístit světlomety po instalaci. Výsledkem bylo méně než 5 % překážek pro světlomety a design osvětlení plně odpovídající požadavkům FIFA. Světlomety jsou montovány dvěma úchytkami – centrálním šroubem a přídržným drátem – a jsou montovány až tři světlomety nad sebou. K další eliminaci překážek pro přilehlé světlomety jsme pomohli s návrhem čelních rámů, aby se předešlo zastření paprsků.“

Osvětlení areálu stadionu mimo hřiště

Osvětlení areálu stadionu mimo hřiště je použito pro všech šest přepínaných úrovní osvětlení hřiště s různými paprsky využívající halogenidová svítidla Troika 400W typu uplight a downlight. Troika je asymetrický světlomet s plochým sklem pro výbojky 250-600W s nastavitelným držákem zdroje. Je ideální pro aplikace na sportovištích a minimalizuje světelné znečištění & oslněním s vynikajícím ovládáním světelného výkonu. Každá možnost zdroje nabízí čtyři různé světelné distribuce pro flexibilitu a výkon. Pro osvětlení up/downligh areálu stadionu je svítidlo Troika namontováno na vnitřní straně nosníku, zatímco pro nepřímé osvětlení střechy je svítidlo Troika namontováno na straně horní úrovně areálu. Osvětlení areálu zahrnuje více elektrických napájení zdrojů pro nouzové příležitosti.

Použité produkty

Oblouk

Zakázkový světlomet RGBW LED

HřištěMundial
Hala, areálTroika
FasádaContrast R
Obvodová zeďVia
Oblast pod areálem stadionuAreaflood
Servisní vozovka a parkoviště nákladních vozůHipak Pro LED
Parkoviště nákladních vozůAquaforce LED
Hala EEChalice
Vstupní hala a recepční pultChalice LED