Domů / Projekty a řešení / Případové studie / Ulice a tunely / Trojský most, Česká republika

Trojský most, Česká republika

 • Troja Bridge, Czech Republic
 • Troja Bridge, Czech Republic
 • Troja Bridge, Czech Republic
 • Účinnost světelného zdroje

  Účinnost světelného zdroje

  S jakou účinností světelný zdroj mění elektrickou energii na světlo (lm/W).

 • Předřadník

  Předřadník

  Ovládá napájení světelného zdroje elektrickou energií (Index energetické účinnosti - EEI).

 • Světelná distribuce

  Světelná distribuce

  Specifická distribuce světla svítidla Orus minimalizuje ztráty světla v prostoru mezi svítidlem a vozovkou. Toto je zvláště užitečné na mostech, kde mohou mokré podmínky (déšť, mlha …) dramaticky zeslabovat světlo vysoko instalovaných svítidel.

 • Účinnost svítidla

  Účinnost svítidla

  Spojení optické a tepelné regulace ve svítidle (účinnost svítidla lm/W).

 • Přítomnost/nepřítomnost

  Přítomnost/nepřítomnost

  Přítomnost: Světlo se automaticky zapíná a vypíná s pohybem. Nepřítomnost: Světlo se automaticky vypíná, ale je třeba jejzapínat ručně.

 • Denní světlo

  Denní světlo

  Umělé osvětlení reaguje na přirozené světlo zvenčí.

 • Nepřetržité ovládání intenzity osvětlení

  Nepřetržité ovládání intenzity osvětlení

  Funkce navržená k poskytnutí správných úrovní osvětlení po dobu údržbového období.

 • Nastavení pro pracoviště/scény

  Nastavení pro pracoviště/scény

  Umožňuje nastavit scény a přizpůsobit osvětlení různým činnostem.

 • Časová funkce vypnutí

  Časová funkce vypnutí

  Lze instalovat automatické přerušení příkonu k vypnutí všech svítidel v době, kdy v prostorách nejsou lidé.

 • Osvětlení pracoviště

  Osvětlení pracoviště

  Každé svítidlo v rámci projektu má specifický úkol a plochu. Tím se maximalizuje účinnost, jelikož se světlo nešíří přes příliš mnoho úkolů a prostorů, což by mohlo mít za následek nadměrné osvětlení a nevyužité světlo.

 • Zónování osvětlení

  Zónování osvětlení

  Osvětlení je zónováno podle přítomnosti osob a polohy oken.

 • Program údržby

  Program údržby

  Údržbu je nutné provádět s ohledem na stáří výrobku, výkon a prostředí.

 • Nevyužité světlo

  Nevyužité světlo

  Umístění svítidel E/fact v obloucích s přesnou regulací paprsku a nízko instalovaná svítidla Orus maximalizují užitečné světlo minimalizací přetoku světla. Nepřítomnost rozptylu světla se projevuje jako temnota řeky po obou stranách mostu.

 • Odrazivost

  Odrazivost

  Světlo se odráží od povrchu v prostoru.

 • Viditelné inteligentní měření

  Viditelné inteligentní měření

  Výsledky činností jsou rychle viditelné jako zvýšení nebo snížení spotřeby energie.

Nově otevřený Trojský most se stává velkou atrakcí v Praze v České republice. Činí dojem na turisty i rezidenty jako jediný most přes řeku Vltavu bez pilířů. Jeho jedinečná oblouková konstrukce je 200 m dlouhá a začleňuje dvě tramvajové tratě a čtyři dopravní pruhy pro vozidla, chodce a cyklisty. Most je ohromující během dnes, ale ožívá v noci, kdy lze zcela ocenit efekt pozorně navrženého osvětlení.

Cíle osvětlení

Projektanti ze studia architektů Koutský chápali od započetí projektu, že světlo a osvětlení mostu budou hrát důležitou roli v celkovém vzhledu a efektu konstrukce. Při hledání dokonalého řešení osvětlení pan architekt Kábrt spolupracoval s Walterem Jagschem, návrhářem osvětlení u společnosti Thorn Lighting, za účelem vytvoření designu osvětlení, které by doplňoval tuto spletitou konstrukci sítě tyčí

Řešení osvětlení

Bylo rozhodnuto, že dramatické efekty budou vytvořeny při návrhu osvětlení jednoduše využitím čtyř teplot chromatičnosti, od nejteplejší bílé na vrcholu oblouku po nejchladnější k osvětlení nižších částí konstrukce mostu. V obloucích mostu jsou vestavné světlomety E/Fact (2000K) v zemi uložených boxech. V kombinaci se osvětlenými závěsy mostu
vytvářejí nezapomenutelný dojem. Svítidlo E/Fact s nízkou kontaktní teplotou a přesnou optikou také osvětluje tramvajové tratě. Bylo náročné najít řešení k bezpečnému umístění produktů a současnému umožnění přístupu k servisu. Společnost Thorn spolupracovala s architekty k nalezení snadného řešení.

K osvětlení vozovky a chodníku byla zvolena svítidla Orus. Teplota chromatičnosti 300 K vytváří viditelný kontrast s osvětlením oblouku. Nízká montážní výška 0,9 m svítidla Orus je diskrétní a zajišťuje začlenění osvětlení do krajiny bez narušení konstrukce mostu.

Díky jedinečné technologii Beam® svítidlo Orus vytváří přesný světelný paprsek, který poskytuje příjemné světlo pro řidiče a neoslňuje uživatele komunikace. Současně osvětluje silniční pruhy, chodník a cyklostezku. Pro snadný přístup jsou svítidla Orus umístěna v boxech na pantech, které bezpečně skrývají dráty.

V zábradlí je svítidlo E/Fact LED (5700K) instalováno jak pro dekorativní osvětlení tak pro osvětlení chodníků. Svítidla jsou umístěna 1 m od sebe, aby mohla současně osvětlovat boční kryt a vytvářet jedinečný design s charakteristickým obrysem mostu.

Ve spodní části mostu byly po obou stranách instalovány světlomety Contrast R s optikou proti oslnění. Jejich studené bílé světlo s teplotou chromatičnosti 5500 K vytváří nejstudenější prvek řešení osvětlení. Mostovka je vizuálně osvětlena zespodu k vytvoření optické iluze mostu vznášejícího se nad řekou.

Výsledky a přínosy

Celkový výsledek je ohromující a dojem zvýrazňují odrazy a zrcadlení v řece Vltavě. Použití vysoce přesné optiky a nízkoenergetických svítidel zajišťuje udržitelnost této nádherné instalace osvětlení. Pan Kábrt vysvětluje: „Již vidíme návštěvníky pokoušející se najít dokonalé úhly k vyfotografování tohoto význačného bodu. Osvětlení tuto spletitou konstrukci oživuje.”

Nejdůležitější fakta

• Byla použita směsice teplot chromatičnosti od 2000 do 5700 K k vytvoření dramatických světelných efektů
• K použitým produktům patří svítidla Orus, E/Fact, E/Fact LED a Contrast R
• Trojský most je jediný most přes řeku Vltavu bez pilířů